8. júna 2020

Komunitné eventy ako ukážka života novostavby

Práca v agentúre pre developerského klienta zahŕňa aj aktivity ako sledovanie stavieb, ich život od fázy vizualizácií a makiet až po reálne zhmotňovanie nových budov. Až s príchodom obyvateľov však príde do rezidenčných projektov život. Pôvod stavebnej inžinierky je vo mne zakorenený a pri takýchto pracovných príležitostiach si hovorím, že to všetko dáva zmysel. A z tej tvrdej, chladnej, betónovej stavby je zrazu domov pre množstvo rodín. Komunita.

Komunitný život

Koncept vytvárať rezidenčné projekty pre ľudí, ktorí majú podobné ciele sa osvedčil aj v zahraničí. Rodiny s deťmi ocenia široké spektrum možností trávenia voľného času. Už dávno neplatí, že si pri výbere vlastného bývania vyberáme len podľa lokality či dispozície bytu, aj keď to sú tiež podstatné parametre. Príjemným bonusom sú zóny, kde sa môžu susedia stretávať, ak majú po práci či náročných dňoch chuť a energiu. Podobné záujmy sú práve pri rodinných rezidenčných projektoch evidentné. Zameranie sa na komfort, ktorý hľadá rodina s deťmi a podpora rodinného a komunitného života, hľadanie prienikov a spoločných záujmov je spestrením bývania a v neposlednom rade utužuje susedský kolektív. 

Aktivity a komunitné eventy. Kto má chuť, zapojí sa.

Na podporu komunitného života vznikla myšlienka podporiť susedské vzťahy spoločnými aktivitami. Korona kríza zasiahla vo fáze, keď sme mali s developerom naplánované aktivity na celý rok, museli sme ich však zúžiť na také, ktoré sa aj v čase pandémie dali realizovať, či počkať na obdobie, keď už bude dobre.

Keď sa v projekte skrývajú ešte neodhalené možnosti a popustí sa uzda fantázii, začnú sa diať veci. Naplánovali sme teda v prvom kole spoločné susedské cvičenia Jogy a Crossfitu vonku medzi blokmi budov. Už na prvú hodinu jogy bola prezenčná listina zaplnená. S jedlom rastie chuť a s prvotným úspechom sa postupne dostavia ďalšie. Crossfit dal zabrať všetkým zúčastneným, crossfitové ihrisko vo vnútrobloku, na čerstvom vzduchu, prilákalo okrem cvičiacich aj tých, ktorí ešte nenabrali odvahu cvičiť, no v ďalšom týždni sa už možno pridajú.

Komunitné workshopy a udalosti

Pekným príkladom komunitnej spolupráce bol Deň detí na projekte Čerešne. Šikovné mamičky spoločnými silami vytvorili bohatý program. Obrovským prínosom je pri týchto príležitostiach venovanie svojho vlastného času pre ostatných v podobe spolupráce, účasti či zapojením sa do programu. Odovzdať niečo zo seba a podeliť sa s komunitou je totiž najväčšou silou, ktorú bolo aj na Dni detí cítiť. Ihrisko vo vnútrobloku bolo plné detí a rodičov a slogan projektu – “Čerešne žijú“ sa naplnil do bodky. Byť toho súčasťou a koordinovať okrem iného svoje stanovisko s obľúbeným hradom na skákanie o ktorý sa „svojou troškou do mlyna“ postaral developer, je práca za odmenu. 

Pripravené sú aj ďalšie aktivity ako záhradný workshop so záhradníkom, sadenie byliniek a rastlín do komunitnej záhradky, či spoločné upratovanie neďalekého lesa. Čím viac komunita žije spolu, tým viac sa ľudia medzi sebou spoznávajú. O to lepší je každý ďalší komunitný event. O to atraktívnejší je projekt samotný, ktorý nie je len fádny kus betónu, ale naopak, žije spolu so životmi svojich obyvateľov. 

Mne osobne je tento model veľmi sympatický a som rada, že sa môžem svojou troškou spolupodieľať na naplnení hesla “Čerešne žijú“.

Ďalšie blogy