#pr

Paralela medzi pracovným svetom a životom čerstvej mamičky

Simona Mištíková 15.4.2020 1477 pozretí

Niektorí možno už viete a pre niektorých to bude novinka, ale narodil sa mi syn Artur a s ním prišli aj nové poznatky. Medzi biznis svetom, v ktorom fungujem už niekoľko rokov a novým svetom mamy nachádzam každý deň paralely a spojenia, ktoré mi pomáhajú skĺbiť tieto dva svety. 

1. Najprv matka, potom dieťa

Vždy si treba určiť priority a dodržiavať ich. V pracovnom svete je najlepšie venovať sa najprv strategickým a dlhodobým veciam, ktoré prinášajú biznis a výsledok a až neskôr urgentným, ktoré sa zdajú byť „rýchlo vybaviteľné“. Ak je spokojná a šťastná matka, tak aj dieťa sa má dobre a má z nej viac. 

2. Nesnažte sa vyhovieť všetkým 

Vylúčte zo života všetko, čo vás zdržuje a neobohacuje. Ako matka novorodeniatka zistíte, že máte naozaj obmedzený čas na všetko. V práci sa nesnažte vyhovieť všetkým dnes a odpovedať ihneď. Jednoducho si stanovte priority. Neskáčte z jednej činnosti na druhú, ale sústreďte sa na konkrétne aktivity. 

3. Telefón nemajte stále v ruke

Telefón chytám do rúk až keď mám vybavené to najnutnejšie podľa mojich priorít. Pri dieťati sú to tie základné veci ako jedlo a toaleta a v práci mám určený plán, podľa ktorého postupujem a nenechám sa od neho odtiahnuť notifikáciami či nejakým urgent mailom a podobne. 

4. Študujte a počúvajte názory iných ľudí 

Vnímajte veci okolo seba a vypočujte alebo prečítajte si názory iných ľudí na dané témy, ktoré riešite a až potom si urobte vlastný konsenzus. Počúvajte rady skúsených ľudí aj keď máte pocit, že vám sa to stať nemôže. Nechajte si ich vysvetliť aj keď sa vás práve teraz netýkajú a vnímajte ich, lebo v inom čase a priestore sa vám zídu. 

5. Veľa sa pýtajte 

Nenechajte nič na náhodu a veľa sa pýtajte. Buďte nástojčivý a verte, že detská otázka “PREČO?” má naozaj krásne opodstatnenie a aplikujte ju aj do pracovného života. Snažte sa na veci pozerať inými očami a aj tá istá úloha môže mať na druhý deň iné riešenie. 

6. Robte si poznámky 

Dôležité je písať si poznámky štruktúrovane a systematicky na rôzne témy, oddeliť pracovné a súkromné poznámky. Veci, ktoré sa vás aktuálne netýkajú, ale vás nejakým spôsobom zaujali, si tiež zapisujte, lebo neskôr sa vám môžu zísť. 

7. Spánok a pitný režim

Spite, keď sa dá a nič nie je v danom čase dôležitejšie. Je to jednoducho zásada, ktorá platí pre všetky matky a nepotrebuje vysvetlenie. Oddýchnutý človek má čistú myseľ a dobré nápady. To isté platí o dodržiavaní pitného režimu, ktorý je naozaj dôležitý aj pre myseľ. 

8. Zachovajte pokoj 

Pri všetkom zachovajte pokoj, lebo stres a nervozita nikomu neprospieva, naopak rozvaha a pohoda prinesie svoje výsledky. 

9. Time management 

Ten je naozaj dôležitý, ale buďte pripravená na jeho adaptáciu v čase. Neznervózňujte sa nepodarenými vecami v danej situácii, ale neskôr si vyhodnoťte, čo ste mohli urobiť lepšie a čo ste urobili správne. 

10. Požiadajte o pomoc 

Keď si neviete rady, tak je dobré obrátiť sa na niekoho, kto si tým už prešiel a vie vám pomôcť. Hoci len konzultácia v začiatkoch vám môže ušetriť drahé riešenie v budúcnosti. 

11. Back - up plány

Je skvelé, keď vám vyjde niečo na prvýkrát, avšak nie vždy to tak musí byť. Buďte pripravená a majte záložné plány a alternatívy vašich riešení. 

12. Technológie 

Máme ich dosť, tak ich využite vo svoj prospech. Napríklad aj tento blog vznikol na základe toho, že som využila diktovanie textu. 

Simona Mištíková

Sedem rokov viedla jeden z troch tímov v najväčšej PR agentúre na Slovensku, projekty v rôznych branžiach, všetkých veľkostí. Teraz sa venuje vedeniu vlastnej PR agentúry a klient servisu bez branžového obmedzenia.
#pr

Ako komunikovať počas krízy?

Aktuálny stav je výzvou pre všetky oblasti podnikania. Denne sa situácia mení a vyžaduje si rýchle prijímanie rozhodnutí. Na toto nikto nemal pripravený manuál  a nedajú sa zovšeobecniť pravidlá, ktoré treba prijať. Pre niektoré spoločnosti je toto obdobie pozitívne a zvýšil sa dopyt po ich tovare a službách, naopak pre väčšinu firiem je to kritický čas. Mnohé prevádzky a výroby sú zatvorené. Všetkým hrozí karanténa v prípade pozitívneho nálezu na koronavírus. 

#pr

DIVINO opäť prináša PR Academy!

Jediná ucelená konferencia o PR tento krát pod hlavičkou SME konferencie sa bude konať 25.11.2019 v hoteli Radisson Blu Carlton hotel, Bratislave. Aktuálnou témou je zákazník. Nájdeme ho na ulici, za pracovným stolom, na sociálnej sieti, v kaviarni čítajúc noviny alebo sledujúc influencera.